Section 2 - Class A - 2000
Boys Swimming and Diving Championships

Team scores
Bethlehem 468, Burnt Hills-Ballston Lake 340, Shenendehowa 277,
Guilderland/Voorheesville 203, Albany 196, Shaker 174,
Niskayuna 144, Gloversville/Mayfield 118, Saratoga 109,
Fonda/Johnstown 91, Troy 54. Amsterdam 85, Ballston Spa 37.

Event 1 200 Medley Relay
  1. Burnt Hills-Ballston Lake            1:39.97
  2. Bethlehem                            1:41.68
  3. Albany                               1:41.87

Event 2 200 Free
  1. Adam Retersdorf (G-M)                1:46.79
  2. Chris Shaffer (BC)                   1:47.15
  3. Jon Sousa (Alb)                      1:47.73

Event 3 200 IM
  1. Sean Kavanaugh (Shen)                1:57.81
  2. Brian Sankowski (BH)                 2:00.46
  3. Andrew Kouzan (Nisk)                 2:01.04

Event 4 50 Free
  1. Bill Simpson (Shak)                    21.88
  2. Pat Davis (BC)                         22.21
  3. Bob Washburn (G/V)                     22.31

Event 5 Diving
  1. Brandon Birchak (Shak)                391.10
  2. Dan Kohler (BC)                       361.30
  3. David Bender (Sara)                   355.60

Event 6 100 Fly
  1. Chris Shaffer (BC)                     52.94
  2. Jon Sousa (Alb)                        54.44
  3. Kevin Gatley (BH)                      56.26

Event 7 100 Free
  1. Bill Simpson (Shak)                    48.63
  2. Pat Davis (BC)                         49.57
  3. Alex Knapp (G/V)                       49.61

Event.8 500 Free
  1. Adam Retersdorf (G/M)                4:52.02
  2. Bryan Brown (BH)                     4:53.17
  3. Sean Kavanaugh (Shen)                4:55.10

Event 9 200 Free Relay
  1. Bethlehem                            1:30.18
  2. Guilderland/Voorheesville            1:32.34
  3. Burnt Hills-Ballston Lake            1:32.82

Event 10 100 Back
  1. Bryan Brown (BH)                       54.67
  2. Andrew Kouzan (Nisk)                   56.50
  3. Bob Washburn (G/V)                     57.27

Event 11 100 Breast
  1. Paul Moncrieffe (Alb)                1:02.22
  2. Brian Sankowski (BH)                 1:02.24
  3. David Czechowski (Shen)              1:02.85

Event 12 400 Free Relay
  1. Bethlehem                            3:17.44
  2. Burnt Hills-Ballston Lake            3:17.97
  3. Guilderland/Voorheesville            3:24.61

 =========================================================

Section 2 - Class B - 2000
Boys Swimming and Diving Championships

Team scores
Queensbury 198, Albany Academy 164, Canajoharie/Fort Plain 77,
Hudson Falls 45, Glens Falls 29, Mohonasen 1.

Event 1 200 Medley Relay 
  1. Albany Academy                       1:48.09
  2. Queensbury                           1:52.06
  3. Canajoharie/Fort Plain               1:56.97

Event 2 200 Free
  1. Brent Bernkrant (Q)                  1:51.67
  2. Mike Anderson (Q)                    1:53.06
  3. Drew Duncan (AA)                     1:53.18

Event 3 200 IM
  1. Jon Ellement (Q)                     2:08.03
  2. Mark Meigher (AA)                    2:14.67
  3. Trevor Ortolano (AA)                 2:15.82

Event 4 50 Free
  1. Tom Roman (AA)                         21.70
  2. Matt Ellement (Q)                      23.27
  3. Chris Green (Q)                        23.90

Event 5 Diving
  1. Tessa Young (C/FP)                    299.65
  2. Shawna Errigo (C-FP)                  290.30
  3. Trip Allport (AA)                     284.05

Event 6 100 Fly
  1. Mike Anderson (Q)                      56.51
  2. Mark Dew (Q)                         1:00.38
  3. Mark Meigher (AA)                    1:00.56

Event 7 100 Free
  1. Tom Roman (AA)                         48.33
  2. Matt Ellement (Q)                      51.30
  3. Chris Green (Q)                        53.43

Event 8 500 Free
  1. Brent Bernkrant (Q)                  5:00.50
  2. Mark Dew (Q)                         5:25.38
  3. Bill Burrell (Q)                     5:27.41

Event 9 200 Free Relay
  1. Queensbury                           1:33.96
  2. Albany Academy                       1:39.71
  3. Canajoharie/Fort Plain               1:39.98

Event 10 100 Back
  1. Drew Duncan (AA)                       59.61
  2. Matt Noble (Q)                       1:00.21
  3. Neil Rahill (Q)                      1:02.76

Event 11 100 Breast
  1. Seth Wander (AA)                     1:06.17
  2. Jon Ellement (Q)                     1:07.00
  3. Joe Martin (AA)                      1:08.34

Event 12 400 Free Relay
  1. Queensbury                           3:26.67
  2. Albany Academy                       3:33.33
  3. Canajoharie/Fort Plain               3:52.66

Brought to you by Computer Aide, Inc.